22nd Annual Academy Awards Nominations (1950)

  • Date of Ceremony: Thursday, March 23, 1950
  • For films released in: 1949
Other years:

< 21st

23rd >

Here is a complete list of nominations for the 22nd Annual Academy Awards.

And the nominees are:

Best Motion Picture

  • All the King's Men
    Robert Rossen Productions
  • Battleground
  • The Heiress
  • A Letter to Three Wives
    20th Century-Fox
  • Twelve O'Clock High
    20th Century-Fox

Best Directing

  • All the King's Men
    Robert Rossen
  • Battleground
    William A. Wellman
  • The Fallen Idol
    Carol Reed
  • The Heiress
    William Wyler
  • A Letter to Three Wives
    Joseph L. Mankiewicz

Best Actor

  • All the King's Men
    Broderick Crawford
  • Champion
    Kirk Douglas
  • The Hasty Heart
    Richard Todd
  • Sands of Iwo Jima
    John Wayne
  • Twelve O'Clock High
    Gregory Peck

Best Actress

  • Come to the Stable
    Loretta Young
  • Edward, My Son
    Deborah Kerr
  • The Heiress
    Olivia de Havilland
  • My Foolish Heart
    Susan Hayward
  • Pinky
    Jeanne Crain

Best Actor in a Supporting Role

  • All the King's Men
    John Ireland
  • Battleground
    James Whitmore
  • Champion
    Arthur Kennedy
  • The Heiress
    Ralph Richardson
  • Twelve O'Clock High
    Dean Jagger

Best Actress in a Supporting Role

  • All the King's Men
    Mercedes McCambridge
  • Come to the Stable
    Celeste Holm
  • Come to the Stable
    Elsa Lanchester
  • Pinky
    Ethel Barrymore
  • Pinky
    Ethel Waters

Best Art Direction (Black-and-White)

  • Come to the Stable
    Lyle Wheeler [Art Direction], Joseph C. Wright [Art Direction], Thomas Little [Set Decoration] and Paul S. Fox [Set Decoration]
  • The Heiress
    Harry Horner [Art Direction], John Meehan [Art Direction] and Emile Kuri [Set Decoration]
  • Madame Bovary
    Cedric Gibbons [Art Direction], Jack Martin Smith [Art Direction], Edwin B. Willis [Set Decoration] and Richard A. Pefferle [Set Decoration]

Best Art Direction (Color)

  • The Adventures of Don Juan
    Edward Carrere [Art Direction] and Lyle Reifsnider [Set Decoration]
  • Little Women
    Cedric Gibbons [Art Direction], Paul Groesse [Art Direction], Edwin B. Willis [Set Decoration] and Jack D. Moore [Set Decoration]
  • Saraband
    Jim Morahan [Art Direction], William Kellner [Art Direction] and Michael Relph [Art Direction]

Best Cinematography (Black-and-White)

  • Battleground
    Paul C. Vogel
  • Champion
    Franz F. Planer
  • Come to the Stable
    Joseph LaShelle
  • The Heiress
    Leo Tover
  • Prince of Foxes
    Leon Shamroy

Best Cinematography (Color)

  • The Barkleys of Broadway
    Harry Stradling Sr.
  • Jolson Sings Again
    William Snyder
  • Little Women
    Robert Planck and Charles Schoenbaum
  • Sand
    Charles G. Clarke
  • She Wore a Yellow Ribbon
    Winton Hoch

Best Costume Design (Black-and-White)

  • The Heiress
    Edith Head and Gile Steele
  • Prince of Foxes
    Vittorio Nino Novarese

Best Costume Design (Color)

  • The Adventures of Don Juan
    Leah Rhodes, Travilla and Marjorie Best
  • Mother Is a Freshman
    Kay Nelson

Best Documentary (Feature)

  • Daybreak in Udi
    Crown Film Unit
  • Kenji Comes Home
    Paul F. Heard

Best Documentary (Short Subject)

  • 1848
    French Cinema General Cooperative
  • A Chance to Live
    Richard de Rochemont
  • The Rising Tide
    St. Francis-Xavier University, Antigonish, Nova Scotia
  • So Much for So Little
    Edward Selzer

Best Film Editing

  • All the King's Men
    Robert Parrish and Al Clark
  • Battleground
    John Dunning
  • Champion
    Harry Gerstad
  • Sands of Iwo Jima
    Richard L. Van Enger
  • The Window
    Frederic Knudtson

Best Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)

  • Beyond the Forest
    Max Steiner
  • Champion
    Dimitri Tiomkin
  • The Heiress
    Aaron Copland

Best Music (Scoring of a Musical Picture)

  • Jolson Sings Again
    Morris Stoloff and George Duning
  • Look for the Silver Lining
    Ray Heindorf
  • On the Town
    Roger Edens and Lennie Hayton

Best Music (Song)

  • Come to the Stable "Through a Long and Sleepless Night"
    Alfred Newman [Music by] and Mack Gordon [Lyrics by]
  • It's a Great Feeling "It's a Great Feeling"
    Jule Styne [Music by] and Sammy Cahn [Lyrics by]
  • My Foolish Heart "My Foolish Heart"
    Victor Young [Music by] and Ned Washington [Lyrics by]
  • Neptune's Daughter "Baby, It's Cold Outside"
    Frank Loesser [Music and Lyrics by]
  • So Dear to My Heart "Lavender Blue"
    Eliot Daniel [Music by] and Larry Morey [Lyrics by]

Best Short Subject (Cartoon)

  • For Scent-Imental Reasons
    Edward Selzer
  • Hatch Up Your Troubles
    Fred Quimby
  • The Magic Fluke
    Stephen Bosustow
  • Toy Tinkers
    Walt Disney

Best Short Subject (One-reel)

  • Aquatic House-Party
    Jack Eaton
  • Roller Derby Girl
    Justin Herman
  • So You Think You're Not Guilty
    Gordon Hollingshead
  • Spills and Chills
    Walton C. Ament
  • Water Trix
    Pete Smith

Best Short Subject (Two-reel)

  • The Boy and the Eagle
    William Lasky
  • Chase of Death
    Irving Allen
  • The Grass Is Always Greener
    Gordon Hollingshead
  • Snow Carnival
    Gordon Hollingshead
  • Van Gogh
    Gaston Diehl and Robert Haessens

Best Sound Recording

  • Once More, My Darling
    Universal-International Studio Sound Department and Leslie I. Carey [Sound Director]
  • Sands of Iwo Jima
    Republic Studio Sound Department and Daniel J. Bloomberg [Sound Director]
  • Twelve O'Clock High
    20th Century-Fox Studio Sound Department and Thomas T. Moulton [Sound Director]

Best Special Effects

  • Mighty Joe Young
    ARKO Productions
  • Tulsa
    Walter Wanger Pictures

Best Writing (Screenplay)

  • All the King's Men
    Robert Rossen
  • The Bicycle Thief
    Cesare Zavattini
  • Champion
    Carl Foreman
  • The Fallen Idol
    Graham Greene
  • A Letter to Three Wives
    Joseph L. Mankiewicz

Best Writing (Story and Screenplay)

  • Battleground
    Robert Pirosh
  • Jolson Sings Again
    Sidney Buchman
  • Paisan
    Alfred Hayes, Federico Fellini, Sergio Amidei, Marcello Pagliero and Roberto Rossellini
  • Passport to Pimlico
    T.E.B. Clarke
  • The Quiet One
    Helen Levitt, Janice Loeb and Sidney Meyers

Best Writing (Motion Picture Story)

  • Come to the Stable
    Clare Boothe Luce
  • It Happens Every Spring
    Shirley W. Smith and Valentine Davies
  • Sands of Iwo Jima
    Harry Brown
  • The Stratton Story
    Douglas Morrow
  • White Heat
    Virginia Kellogg
ACADEMY AWARDS®, OSCAR(S)®, OSCAR NIGHT™ and OSCAR® design mark are the trademarks and service marks, and the OSCAR© statuette the copyrighted property, of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.
This site is neither endorsed by nor affiliated with the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Academy Awards Nominations List Courtesy of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.