25th Annual Academy Awards Results and Commentary (1953)

  • Date of Ceremony: Thursday, March 19, 1953
  • For films released in: 1952
  • Host(s): Bob Hope (video) and Conrad Nagel
Other years:

< 24th

26th >

The 25th Academy Awards were the first Oscars to be televised when they aired on March 19th, 1953. The ceremony was actually a bi-coastal affair with Bob Hope heading up the main ceremony at the RKO Pantages Theatre in Los Angeles, while Conrad Nagel hosted portions of the ceremony from the NBC International Theatre in New York.

The Bad and the Beautiful won five out of its six nominations. Shirley Booth won Best Actress for Come Back, Little Sheba while Gary Cooper took home his second Best Actor Oscar, this time for High Noon.

When the Best Picture was announced, many were surprised when it went to Cecil B. DeMille’s The Greatest Show on Earth. Several film magazines, like Premiere and Empire, have named the film as one of the worst to have ever won a Best Picture prize.


Best Motion Picture

  • The Greatest Show on Earth
    Cecil B. DeMille [Producer]

Best Directing

  • The Quiet Man
    John Ford

Best Actor

  • High Noon
    Gary Cooper

Best Actress

  • Come Back, Little Sheba
    Shirley Booth

Best Actor in a Supporting Role

  • Viva Zapata!
    Anthony Quinn

Best Actress in a Supporting Role

  • The Bad and the Beautiful
    Gloria Grahame

Honorary Foreign Language Film Award

  • Forbidden Games
    Note: Best Foreign Language Film first released in the United States during 1952.

Best Art Direction (Black-and-White)

  • The Bad and the Beautiful
    Cedric Gibbons [Art Direction], Edward Carfagno [Art Direction], Edwin B. Willis [Set Decoration] and Keogh Gleason [Set Decoration]

Best Art Direction (Color)

  • Moulin Rouge
    Paul Sheriff [Art Direction] and Marcel Vertes [Set Decoration]

Best Cinematography (Black-and-White)

  • The Bad and the Beautiful
    Robert Surtees

Best Cinematography (Color)

  • The Quiet Man
    Winton C. Hoch and Archie Stout

Best Costume Design (Black-and-White)

  • The Bad and the Beautiful
    Helen Rose

Best Costume Design (Color)

  • Moulin Rouge
    Marcel Vertes

Best Documentary (Feature)

  • The Sea around Us
    Irwin Allen

Best Documentary (Short Subject)

  • Neighbours
    Norman McLaren

Best Film Editing

  • High Noon
    Elmo Williams and Harry Gerstad

Best Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)

  • High Noon
    Dimitri Tiomkin

Best Music (Scoring of a Musical Picture)

  • With a Song in My Heart
    Alfred Newman

Best Music (Song)

  • High Noon "High Noon (Do Not Forsake Me, Oh My Darlin')"
    Dimitri Tiomkin [Music by] and Ned Washington [Lyrics by]

Best Short Subject (Cartoon)

  • Johann Mouse
    Fred Quimby

Best Short Subject (One-reel)

  • Light in the Window: The Art of Vermeer
    Boris Vermont

Best Short Subject (Two-reel)

  • Water Birds
    Walt Disney

Best Sound Recording

  • Breaking the Sound Barrier
    London Film Sound Department

Best Special Effects

  • Plymouth Adventure

Best Writing (Screenplay)

  • The Bad and the Beautiful
    Charles Schnee

Best Writing (Story and Screenplay)

  • The Lavender Hill Mob
    T.E.B. Clarke

Best Writing (Motion Picture Story)

  • The Greatest Show on Earth
    Frederic M. Frank, Theodore St. John and Frank Cavett

Honorary Award

  • George Alfred Mitchell
    Note: …for the design and development of the camera which bears his name and for his continued and dominant presence in the field of cinematography.
  • Joseph M. Schenck
    Note: …for long and distinguished service to the motion picture industry.
  • Merian C. Cooper
    Note: …for his many innovations and contributions to the art of motion pictures.
  • Harold Lloyd
    Note: …master comedian and good citizen.
  • Bob Hope
    Note: …for his contribution to the laughter of the world, his service to the motion picture industry, and his devotion to the American premise.

Irving G. Thalberg Memorial Award

  • Cecil B. DeMille

Scientific or Technical Award (Class I)

  • Eastman Kodak Company
    Note: …for the introduction of Eastman color negative and Eastman color print film.
  • Ansco Film Division of General Aniline and Film Corporation
    Note: …for the introduction of Ansco color negative and Ansco color print film.

Scientific or Technical Award (Class II)

  • Technicolor Motion Picture Corp.
    Note: …for an improved method of color motion picture photography under incandescent light.

Scientific or Technical Award (Class III)

  • Projection, Still Photographic and Development Engineering Departments of Metro-Goldwyn-Mayer Studio
    Note: …for an improved method of projecting photographic backgrounds.
  • John G. Frayne, R.R. Scoville and Westrex Corporation
    Note: …for a method of measuring distortion in sound reproduction.
  • Photo Research Corporation
    Note: …for creating the Spectra color temperature meter.
  • Gustav Jirouch
    Note: …for the design of the Robot automatic film splicer.
  • Carlos Rivas [of Metro-Goldwyn-Mayer Studio]
    Note: …for the development of a sound reproducer for magnetic film.
ACADEMY AWARDS®, OSCAR(S)®, OSCAR NIGHT™ and OSCAR® design mark are the trademarks and service marks, and the OSCAR© statuette the copyrighted property, of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.
This site is neither endorsed by nor affiliated with the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Academy Awards Nominations List Courtesy of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.