61st Annual Academy Awards Nominations (1989)

  • Date of Ceremony: Wednesday, March 29, 1989
  • For films released in: 1988
Other years:

< 60th

62nd >

Here is a complete list of nominations for the 61st Annual Academy Awards.

And the nominees are:

Best Picture

  • The Accidental Tourist
    Lawrence Kasdan [Producer], Charles Okun [Producer] and Michael Gillo [Producer]
  • Dangerous Liaisons
    Norma Heyman [Producer] and Hank Moonjean [Producer]
  • Mississippi Burning
    Frederick Zollo [Producer] and Robert F. Colesberry [Producer]
  • Rain Man
    Mark Johnson [Producer]
  • Working Girl
    Douglas Wick

Best Directing

  • A Fish Called Wanda
    Charles Crichton
  • The Last Temptation of Christ
    Martin Scorsese
  • Mississippi Burning
    Alan Parker
  • Rain Man
    Barry Levinson
  • Working Girl
    Mike Nichols

Best Actor in a Leading Role

Best Actress in a Leading Role

  • The Accused
    Jodie Foster
  • A Cry in the Dark
    Meryl Streep
  • Dangerous Liaisons
    Glenn Close
  • Gorillas in the Mist
    Sigourney Weaver
  • Working Girl
    Melanie Griffith

Best Actor in a Supporting Role

  • A Fish Called Wanda
    Kevin Kline
  • Little Dorrit
    Alec Guinness
  • Married to the Mob
    Dean Stockwell
  • Running on Empty
    River Phoenix
  • Tucker The Man and His Dream
    Martin Landau

Best Actress in a Supporting Role

  • The Accidental Tourist
    Geena Davis
  • Dangerous Liaisons
    Michelle Pfeiffer
  • Mississippi Burning
    Frances McDormand
  • Working Girl
    Joan Cusack
  • Working Girl
    Sigourney Weaver

Best Foreign Language Film

  • Hanussen
  • The Music Teacher
  • Pelle the Conqueror
  • Salaam Bombay!
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Best Art Direction

  • Beaches
    Albert Brenner [Art Direction] and Garrett Lewis [Set Decoration]
  • Dangerous Liaisons
    Stuart Craig [Art Direction] and Gerard James [Set Decoration]
  • Rain Man
    Ida Random [Art Direction] and Linda DeScenna [Set Decoration]
  • Tucker The Man and His Dream
    Dean Tavoularis [Art Direction] and Armin Ganz [Set Decoration]
  • Who Framed Roger Rabbit
    Elliot Scott [Art Direction] and Peter Howitt [Set Decoration]

Best Cinematography

  • Mississippi Burning
    Peter Bizou
  • Rain Man
    John Seale
  • Tequila Sunrise
    Conrad L. Hall
  • The Unbearable Lightness of Being
    Sven Nykvist
  • Who Framed Roger Rabbit
    Dean Cundey

Best Costume Design

  • Coming to America
    Deborah Nadoolman
  • Dangerous Liaisons
    James Acheson
  • A Handful of Dust
    Jane Robinson
  • Sunset
    Patricia Norris
  • Tucker The Man and His Dream
    Milena Canonero

Best Documentary (Feature)

  • The Cry of Reason - Beyers Naudé: An Afrikaner Speaks Out
    Robert Bilheimer [Producer] and Ronald Mix [Producer]
  • Hotel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie
    Marcel Ophuls [Producer]
  • Let's Get Lost
    Bruce Weber [Producer] and Nan Bush [Producer]
  • Promises to Keep
    Ginny Durrin [Producer]
  • Who Killed Vincent Chin?
    Renee Tajima [Producer] and Christine Choy [Producer]

Best Documentary (Short Subject)

  • The Children's Storefront
    Karen Goodman [Producer]
  • Family Gathering
    Lise Yasui [Producer] and Ann Tegnell [Producer]
  • Gang Cops
    Thomas B. Fleming [Producer] and Daniel J. Marks [Producer]
  • Portrait of Imogen
    Nancy Hale [Producer] and Meg Partridge [Producer]
  • You Don't Have to Die
    William Guttentag [Producer] and Malcolm Clarke [Producer]

Best Film Editing

  • Die Hard
    Frank J. Urioste and John F. Fink
  • Gorillas in the Mist
    Stuart Baird
  • Mississippi Burning
    Gerry Hambling
  • Rain Man
    Stu Linder
  • Who Framed Roger Rabbit
    Arthur Schmidt

Best Makeup

  • Beetlejuice
    Ve Neill, Steve La Porte and Robert Short
  • Coming to America
    Rick Baker
  • Scrooged
    Tom Burman and Bari Bari Dreiband-Burman

Best Music (Original Score)

  • The Accidental Tourist
    John Williams
  • Dangerous Liaisons
    George Fenton
  • Gorillas in the Mist
    Maurice Jarre
  • The Milagro Beanfield War
    Dave Grusin
  • Rain Man
    Hans Zimmer

Best Music (Original Song)

  • Bagdad Cafe "Calling You"
    Bob Telson [Music and Lyric by]
  • Buster "Two Hearts"
    Lamont Dozier [Music by] and Phil Collins [Lyric by]
  • Working Girl "Let the River Run"
    Carly Simon [Music and Lyric by]

Best Short Film (Animated)

  • The Cat Came Back
    Cordell Barker
  • Technological Threat
    Bill Kroyer and Brian Jennings
  • Tin Toy
    John Lasseter and William Reeves

Best Short Film (Live Action)

  • The Appointments of Dennis Jennings
    Dean Parisot and Steven Wright
  • Cadillac Dreams
    Matia Karrell and Abbee Goldstein
  • Gullah Tales
    George deGolian and Gary Moss

Best Sound

  • Bird
    Les Fresholtz, Dick Alexander, Vern Poore and Willie D. Burton
  • Die Hard
    Don Bassman, Kevin F. Cleary, Richard Overton and Al Overton
  • Gorillas in the Mist
    Andy Nelson, Brian Saunders and Peter Handford
  • Mississippi Burning
    Robert Litt, Elliot Tyson, Rick Kline and Danny Michael
  • Who Framed Roger Rabbit
    Robert Knudson, John Boyd, Don Digirolamo and Tony Dawe

Best Sound Effects Editing

  • Die Hard
    Stephen H. Flick and Richard Shorr
  • Who Framed Roger Rabbit
    Charles L. Campbell and Louis L. Edemann
  • Willow
    Ben Burtt and Richard Hymns

Best Visual Effects

  • Die Hard
    Richard Edlund, Al DiSarro, Brent Boates and Thaine Morris
  • Who Framed Roger Rabbit
    Ken Ralston, Richard Williams, Edward Jones and George Gibbs
  • Willow
    Dennis Muren, Michael McAlister, Phil Tippett and Chris Evans

Best Writing (Screenplay - based on material from another medium)

  • The Accidental Tourist
    Frank Galati and Lawrence Kasdan
  • Dangerous Liaisons
    Christopher Hampton
  • Gorillas in the Mist
    Anna Hamilton Phelan [Screenplay and Story by] and Tab Murphy [Story by]
  • Little Dorrit
    Christine Edzard
  • The Unbearable Lightness of Being
    Jean-Claude Carrière and Philip Kaufman

Best Writing (Screenplay Written Directly for the Screen)

  • Big
    Gary Ross and Anne Spielberg
  • Bull Durham
    Ron Shelton
  • A Fish Called Wanda
    John Cleese [Screenplay and Story by] and Charles Crichton [Story by]
  • Rain Man
    Ronald Bass [Story by] and Barry Morrow [Screenplay and Story by]
  • Running on Empty
    Naomi Foner
ACADEMY AWARDS®, OSCAR(S)®, OSCAR NIGHT™ and OSCAR® design mark are the trademarks and service marks, and the OSCAR© statuette the copyrighted property, of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.
This site is neither endorsed by nor affiliated with the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Academy Awards Nominations List Courtesy of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.