65th Annual Academy Awards Nominations (1993)

  • Date of Ceremony: Monday, March 29, 1993
  • For films released in: 1992
Other years:

< 64th

66th >

Here is a complete list of nominations for the 65th Annual Academy Awards.

And the nominees are:

Best Picture

  • The Crying Game
    Stephen Woolley [Producer]
  • A Few Good Men
    David Brown [Producer], Rob Reiner [Producer] and Andrew Scheinman [Producer]
  • Howards End
    Ismail Merchant [Producer]
  • Scent of a Woman
    Martin Brest [Producer]
  • Unforgiven
    Clint Eastwood [Producer]

Best Directing

  • The Crying Game
    Neil Jordan
  • Howards End
    James Ivory
  • The Player
    Robert Altman
  • Scent of a Woman
    Martin Brest
  • Unforgiven
    Clint Eastwood

Best Actor in a Leading Role

Best Actress in a Leading Role

  • Howards End
    Emma Thompson
  • Indochine
    Catherine Deneuve
  • Lorenzo's Oil
    Susan Sarandon
  • Love Field
    Michelle Pfeiffer
  • Passion Fish
    Mary McDonnell

Best Actor in a Supporting Role

  • The Crying Game
    Jaye Davidson
  • A Few Good Men
    Jack Nicholson
  • Glengarry Glen Ross
    Al Pacino
  • Mr. Saturday Night
    David Paymer
  • Unforgiven
    Gene Hackman

Best Actress in a Supporting Role

  • Damage
    Miranda Richardson
  • Enchanted April
    Joan Plowright
  • Howards End
    Vanessa Redgrave
  • Husbands and Wives
    Judy Davis
  • My Cousin Vinny
    Marisa Tomei

Best Foreign Language Film

  • Close to Eden
  • Daens
  • Indochine
  • Schtonk!

Best Art Direction

  • Bram Stoker's Dracula
    Thomas Sanders [Art Direction] and Garrett Lewis [Set Decoration]
  • Chaplin
    Stuart Craig [Art Direction] and Chris A. Butler [Set Decoration]
  • Howards End
    Luciana Arrighi [Art Direction] and Ian Whittaker [Set Decoration]
  • Toys
    Ferdinando Scarfiotti [Art Direction] and Linda DeScenna [Set Decoration]
  • Unforgiven
    Henry Bumstead [Art Direction] and Janice Blackie-Goodine [Set Decoration]

Best Cinematography

  • Hoffa
    Stephen H. Burum
  • Howards End
    Tony Pierce-Roberts
  • The Lover
    Robert Fraisse
  • A River Runs Through It
    Phillippe Rousselot
  • Unforgiven
    Jack N. Green

Best Costume Design

  • Bram Stoker's Dracula
    Eiko Ishioka
  • Enchanted April
    Sheena Napier
  • Howards End
    Jenny Beavan and John Bright
  • Malcolm X
    Ruth Carter
  • Toys
    Albert Wolsky

Best Documentary (Feature)

  • Changing Our Minds: The Story of Dr. Evelyn Hooker
    David Haugland [Producer]
  • Fires of Kuwait
    Sally Dundas [Producer]
  • Liberators: Fighting on Two Fronts in World War II
    William Miles [Producer] and Nina Rosenblum [Producer]
  • Music for the Movies: Bernard Herrmann
    Margaret Smilow [Producer] and Roma Baran [Producer]
  • The Panama Deception
    Barbara Trent [Producer] and David Kasper [Producer]

Best Documentary (Short Subject)

  • At the Edge of Conquest: The Journey of Chief Wai-Wai
    Geoffrey O'Connor [Producer]
  • Beyond Imagining: Margaret Anderson and the 'Little Review'
    Wendy L. Weinberg [Producer]
  • The Colours of My Father: A Portrait of Sam Borenstein
    Richard Elson [Producer] and Sally Bochner [Producer]
  • Educating Peter
    Thomas C. Goodwin [Producer] and Gerardine Wurzburg [Producer]
  • When Abortion Was Illegal: Untold Stories
    Dorothy Fadiman [Producer]

Best Film Editing

  • Basic Instinct
    Frank J. Urioste
  • The Crying Game
    Kant Pan
  • A Few Good Men
    Robert Leighton
  • The Player
    Geraldine Peroni
  • Unforgiven
    Joel Cox

Best Makeup

  • Batman Returns
    Ve Neill, Ronnie Specter and Stan Winston
  • Bram Stoker's Dracula
    Greg Cannom, Michèle Burke and Matthew W. Mungle
  • Hoffa
    Ve Neill, Greg Cannom and John Blake

Best Music (Original Score)

  • Aladdin
    Alan Menken
  • Basic Instinct
    Jerry Goldsmith
  • Chaplin
    John Barry
  • Howards End
    Richard Robbins
  • A River Runs Through It
    Mark Isham

Best Music (Original Song)

  • Aladdin "Friend Like Me"
    Alan Menken [Music by] and Howard Ashman [Lyric by]
  • Aladdin "A Whole New World"
    Alan Menken [Music by] and Tim Rice [Lyric by]
  • The Bodyguard "I Have Nothing"
    David Foster [Music by] and Linda Thompson [Lyric by]
  • The Bodyguard "Run to You"
    Jud Friedman [Music by] and Allan Rich [Lyric by]
  • The Mambo Kings "Beautiful Maria of My Soul"
    Robert Kraft [Music by] and Arne Glimcher [Lyric by]

Best Short Film (Animated)

  • Adam
    Peter Lord
  • Mona Lisa Descending a Staircase
    Joan C. Gratz
  • Reci, Reci, Reci... (Words, Words, Words)
    Michaela Pavlátová
  • The Sandman
    Paul Berry
  • Screen Play
    Barry J.C. Purves

Best Short Film (Live Action)

  • Contact
    Jonathan Darby and Jane Sue Memel
  • Cruise Control
    Matt Palmieri
  • The Lady in Waiting
    Christian M. Taylor
  • Omnibus
    Sam Karmann
  • Swan Song
    Kenneth Branagh and David Parfitt

Best Sound

  • Aladdin
    Terry Porter, Mel Metcalfe, David J. Hudson and Doc Kane
  • A Few Good Men
    Kevin O'Connell, Rick Kline and Bob Eber
  • The Last of the Mohicans
    Chris Jenkins, Doug Hemphill, Mark Smith and Simon Kaye
  • Under Siege
    Don Mitchell, Frank A. Montaño, Rick Hart and Scott Smith
  • Unforgiven
    Les Fresholtz, Vern Poore, Dick Alexander and Rob Young

Best Sound Effects Editing

  • Aladdin
    Mark Mangini
  • Bram Stoker's Dracula
    Tom C. McCarthy and David E. Stone
  • Under Siege
    John Leveque and Bruce Stambler

Best Visual Effects

  • Alien 3
    Richard Edlund, Alec Gillis, Tom Woodruff Jr. and George Gibbs
  • Batman Returns
    Michael Fink, Craig Barron, John Bruno and Dennis Skotak
  • Death Becomes Her
    Ken Ralston, Doug Chiang, Doug Smythe and Tom Woodruff Jr.

Best Writing (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)

  • Enchanted April
    Peter Barnes
  • Howards End
    Ruth Prawer Jhabvala
  • The Player
    Michael Tolkin
  • A River Runs Through It
    Richard Friedenberg
  • Scent of a Woman
    Bo Goldman

Best Writing (Screenplay Written Directly for the Screen)

  • The Crying Game
    Neil Jordan
  • Husbands and Wives
    Woody Allen
  • Lorenzo's Oil
    George Miller and Nick Enright
  • Passion Fish
    John Sayles
  • Unforgiven
    David Webb Peoples
ACADEMY AWARDS®, OSCAR(S)®, OSCAR NIGHT™ and OSCAR® design mark are the trademarks and service marks, and the OSCAR© statuette the copyrighted property, of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.
This site is neither endorsed by nor affiliated with the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Academy Awards Nominations List Courtesy of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.