76th Annual Academy Awards Nominations (2004)

©A.M.P.A.S.®
©A.M.P.A.S.®
  • Date of Ceremony: Sunday, February 29, 2004
  • For films released in: 2003
  • Nominations Announcement: Tuesday, January 27, 2004
Other years:

< 75th

77th >

Here is a complete list of nominations for the 76th Annual Academy Awards.

And the nominees are:

Best Picture

  • The Lord of the Rings: The Return of the King
    Barrie M. Osborne [Producer], Peter Jackson [Producer] and Fran Walsh [Producer]
  • Lost in Translation
    Ross Katz [Producer] and Sofia Coppola [Producer]
  • Master and Commander: The Far Side of the World
    Samuel Goldwyn Jr. [Producer], Peter Weir [Producer] and Duncan Henderson [Producer]
  • Mystic River
    Robert Lorenz [Producer], Judie G. Hoyt [Producer] and Clint Eastwood [Producer]
  • Seabiscuit
    Kathleen Kennedy [Producer], Frank Marshall [Producer] and Gary Ross [Producer]

Best Directing

  • City of God
    Fernando Meirelles
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
    Peter Jackson
  • Lost in Translation
    Sofia Coppola
  • Master and Commander: The Far Side of the World
    Peter Weir
  • Mystic River
    Clint Eastwood

Best Actor in a Leading Role

Best Actress in a Leading Role

  • 21 Grams
    Naomi Watts
  • In America
    Samantha Morton
  • Monster
    Charlize Theron
  • Something's Gotta Give
    Diane Keaton
  • Whale Rider
    Keisha Castle-Hughes

Best Actor in a Supporting Role

Best Actress in a Supporting Role

  • Cold Mountain
    Renee Zellweger
  • House of Sand and Fog
    Shohreh Aghdashloo
  • Mystic River
    Marcia Gay Harden
  • Pieces of April
    Patricia Clarkson
  • Thirteen
    Holly Hunter

Best Animated Feature

  • Brother Bear
  • Finding Nemo
  • The Triplets of Belleville

Best Foreign Language Film

  • The Barbarian Invasions
  • Evil
  • The Twilight Samurai
  • Twin Sisters
  • ┼Żelary

Best Art Direction

  • Girl with a Pearl Earring
    Ben Van Os [Art Direction] and Cecile Heideman [Set Decoration]
  • The Last Samurai
    Lilly Kilvert [Art Direction] and Gretchen Rau [Set Decoration]
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
    Grant Major [Art Direction], Dan Hennah [Set Decoration] and Alan Lee [Set Decoration]
  • Master and Commander: The Far Side of the World
    William Sandell [Art Direction] and Robert Gould [Set Decoration]
  • Seabiscuit
    Jeannine Oppewall [Art Direction] and Leslie Pope [Set Decoration]

Best Cinematography

  • City of God
    Cesar Charlone
  • Cold Mountain
    John Seale
  • Girl with a Pearl Earring
    Eduardo Serra
  • Master and Commander: The Far Side of the World
    Russell Boyd
  • Seabiscuit
    John Schwartzman

Best Costume Design

  • Girl with a Pearl Earring
    Dien van Straalen
  • The Last Samurai
    Ngila Dickson
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
    Ngila Dickson and Richard Taylor
  • Master and Commander: The Far Side of the World
    Wendy Stites
  • Seabiscuit
    Judianna Makovsky

Best Documentary (Feature)

  • Balseros
    Carlos Bosch and Josep Maria Domenech
  • Capturing the Friedmans
    Andrew Jarecki and Marc Smerling
  • The Fog of War
    Errol Morris and Michael Williams
  • My Architect
    Nathaniel Kahn and Susan R. Behr
  • The Weather Underground
    Sam Green and Bill Siegel

Best Documentary (Short Subject)

  • Asylum
    Sandy McLeod and Gini Reticker
  • Chernobyl Heart
    Maryann DeLeo
  • Ferry Tales
    Katja Esson

Best Film Editing

  • City of God
    Daniel Rezende
  • Cold Mountain
    Walter Murch
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
    Jamie Selkirk
  • Master and Commander: The Far Side of the World
    Lee Smith
  • Seabiscuit
    William Goldenberg

Best Makeup

  • The Lord of the Rings: The Return of the King
    Richard Taylor and Peter King
  • Master and Commander: The Far Side of the World
    Edouard Henriques III and Yolanda Toussieng
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
    Ve Neill and Martin Samuel

Best Music (Original Score)

  • Big Fish
    Danny Elfman
  • Cold Mountain
    Gabriel Yared
  • Finding Nemo
    Thomas Newman
  • House of Sand and Fog
    James Horner
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
    Howard Shore

Best Music (Original Song)

  • Cold Mountain "Scarlet Tide"
    T Bone Burnett and Elvis Costello
  • Cold Mountain "You Will Be My Ain True Love"
    Sting
  • The Lord of the Rings: The Return of the King "Into the West"
    Fran Walsh [Music and Lyrics], Howard Shore [Music and Lyrics] and Annie Lennox [Music and Lyrics]
  • A Mighty Wind "A Kiss at the End of the Rainbow"
    Michael McKean and Annette O'Toole
  • The Triplets of Belleville "Belleville Rendezvous"
    Benoit Charest [Music] and Sylvain Chomet [Lyrics]

Best Short Film (Animated)

  • Boundin'
    Bud Luckey
  • Destino
    Dominique Monfery and Roy Edward Disney
  • Gone Nutty
    Carlos Saldanha and John C. Donkin
  • Harvie Krumpet
    Adam Elliot
  • Nibbles
    Chris Hinton

Best Short Film (Live Action)

  • (A) Torzija [(A) Torsion]
    Stefan Arsenijevic
  • Die Rote Jacket (The Red Jacket)
    Florian Baxmeyer
  • Most (The Bridge)
    Bobby Garabedian and William Zabka
  • Squash
    Lionel Bailliu
  • Two Soldiers
    Aaron Schneider and Andrew J. Sacks

Best Sound Editing

  • Finding Nemo
    Gary Rydstrom and Michael Silvers
  • Master and Commander: The Far Side of the World
    Richard King
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
    Christopher Boyes and George Watters II

Best Sound Mixing

  • The Last Samurai
    Andy Nelson, Anna Behlmer and Jeff Wexler
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
    Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges and Hammond Peek
  • Master and Commander: The Far Side of the World
    Paul Massey, D.M. Hemphill and Arthur Rochester
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
    Christopher Boyes, David Parker, David Campbell and Lee Orloff
  • Seabiscuit
    Andy Nelson, Anna Behlmer and Tod A. Maitland

Best Visual Effects

  • The Lord of the Rings: The Return of the King
    Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook and Alex Funke
  • Master and Commander: The Far Side of the World
    Dan Sudick, Stefan Fangmeier, Nathan McGuinness and Robert Stromberg
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
    John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and Terry Frazee

Best Writing (Adapted Screenplay)

  • American Splendor
    Robert Pulcini and Shari Springer Berman
  • City of God
    Braulio Mantovani
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
    Fran Walsh, Philippa Boyens and Peter Jackson
  • Mystic River
    Brian Helgeland
  • Seabiscuit
    Gary Ross

Best Writing (Original Screenplay)

  • The Barbarian Invasions
    Denys Arcand
  • Dirty Pretty Things
    Steven Knight
  • Finding Nemo
    Andrew Stanton, Bob Peterson, David Reynolds and Andrew Stanton [Original Story]
  • In America
    Jim Sheridan, Naomi Sheridan and Kirsten Sheridan
  • Lost in Translation
    Sofia Coppola
ACADEMY AWARDS®, OSCAR(S)®, OSCAR NIGHT™ and OSCAR® design mark are the trademarks and service marks, and the OSCAR© statuette the copyrighted property, of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.
This site is neither endorsed by nor affiliated with the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Academy Awards Nominations List Courtesy of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.