78th Annual Academy Awards Nominations (2006)

  • Date of Ceremony: Sunday, March 5, 2006
  • For films released in: 2005
  • Nominations Announcement: Tuesday, January 31, 2006
Other years:

< 77th

79th >

Here is a complete list of nominations for the 78th Annual Academy Awards.

And the nominees are:

Best Picture

  • Brokeback Mountain
    Diana Ossana [Producer] and James Schamus [Producer]
  • Capote
    Caroline Baron [Producer], William Vince [Producer] and Michael Ohoven [Producer]
  • Crash
    Paul Haggis [Producer] and Cathy Schulman [Producer]
  • Good Night, and Good Luck
    Grant Heslov [Producer]
  • Munich
    Kathleen Kennedy [Producer], Steven Spielberg [Producer] and Barry Mendel [Producer]

Best Directing

  • Brokeback Mountain
    Ang Lee
  • Capote
    Bennett Miller
  • Crash
    Paul Haggis
  • Good Night, and Good Luck
    George Clooney
  • Munich
    Steven Spielberg

Best Actor in a Leading Role

Best Actress in a Leading Role

Best Actor in a Supporting Role

Best Actress in a Supporting Role

  • Brokeback Mountain
    Michelle Williams
  • Capote
    Catherine Keener
  • The Constant Gardner
    Rachel Weisz
  • Junebug
    Amy Adams
  • North Country
    Frances McDormand

Best Animated Feature

  • Howl's Moving Castle
    Hayao Miyazaki
  • Tim Burton's Corpse Bride
    Tim Burton and Mike Johnson
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
    Nick Park and Steve Box

Best Foreign Language Film

  • Don't Tell
  • Joyeux Noël
  • Paradise Now
  • Sophie Scholl - The Final Days
  • Tsotsi

Best Art Direction

  • Good Night, and Good Luck
    Jim Bissell [Art Direction] and Jan Pascale [Set Decoration]
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
    Stuart Craig [Art Direction] and Stephenie McMillan [Set Decoration]
  • King Kong
    Grant Major [Art Direction], Dan Hennah [Set Decoration] and Simon Bright [Set Decoration]
  • Memoirs of a Geisha
    John Myhre [Art Direction] and Gretchen Rau [Set Decoration]
  • Pride & Prejudice
    Sarah Greenwood [Art Direction] and Katie Spencer [Set Decoration]

Best Cinematography

  • Batman Begins
    Wally Pfister
  • Brokeback Mountain
    Rodrigo Prieto
  • Good Night, and Good Luck
    Robert Elswit
  • Memoirs of a Geisha
    Dion Beebe
  • The New World
    Emmanuel Lubezki

Best Costume Design

  • Charlie and the Chocolate Factory
    Gabriella Pescucci
  • Memoirs of a Geisha
    Colleen Atwood
  • Mrs. Henderson Presents
    Sandy Powell
  • Pride & Prejudice
    Jacqueline Durran
  • Walk the Line
    Arianne Phillips

Best Documentary (Feature)

  • Darwin's Nightmare
    Hubert Sauper
  • Enron: The Smartest Guys in the Room
    Alex Gibney and Jason Kliot
  • March of the Penguins
    Luc Jacquet and Yves Darondeau
  • Murderball
    Henry Alex Rubin and Dana Adam Shapiro
  • Street Fight
    Marshall Curry

Best Documentary (Short Subject)

  • The Death of Kevin Carter: Casualty of the Bang Bang Club
    Dan Krauss
  • God Sleeps in Rwanda
    Kimberlee Acquaro and Stacy Sherman
  • The Mushroom Club
    Steve Okazaki
  • A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin
    Corrinne Marrinan and Eric Simonson

Best Film Editing

  • Cinderella Man
    Mike Hill and Dan Hanley
  • The Constant Gardner
    Claire Simpson
  • Crash
    Hughes Winborne
  • Munich
    Michael Kahn
  • Walk the Line
    Michael McCusker

Best Makeup

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
    Howard Berger and Tami Lane
  • Cinderella Man
    David LeRoy Anderson and Lance Anderson
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
    Dave Elsey and Nikki Gooley

Best Music (Original Score)

  • Brokeback Mountain
    Gustavo Santaolalla
  • The Constant Gardner
    Alberto Iglesias
  • Memoirs of a Geisha
    John Williams
  • Munich
    John Williams
  • Pride & Prejudice
    Dario Marianelli

Best Music (Original Song)

  • Crash "In the Deep"
    Kathleen "Bird" York [Music and Lyrics] and Michael Becker [Music]
  • Hustle & Flow "It's Hard Out Here for a Pimp"
    Jordan Houston [Music and Lyrics], Cedric Coleman [Music and Lyrics] and Paul Beauregard [Music and Lyrics]
  • Transamerica "Travelin' Thru"
    Dolly Parton [Music and Lyrics]

Best Short Film (Animated)

  • 9
    Shane Acker
  • Badgered
    Sharon Colman
  • The Moon and the Son: An Imagined Conversation
    John Canemaker and Peggy Stern
  • The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello
    Anthony Lucas
  • One Man Band
    Andrew Jimenez and Mark Andrews

Best Short Film (Live Action)

  • Ausreisser (The Runaway)
    Ulrike Grote
  • Cashback
    Sean Ellis and Lene Bausager
  • The Last Farm
    Rúnar Rúnarsson and Thor S. Sigurjónsson
  • Our Time Is Up
    Rob Pearlstein and Pia Clemente
  • Six Shooter
    Martin McDonagh

Best Sound Editing

  • King Kong
    Mike Hopkins and Ethan Van der Ryn
  • Memoirs of a Geisha
    Wylie Stateman
  • War of the Worlds
    Richard King

Best Sound Mixing

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
    Terry Porter, Dean A. Zupancic and Tony Johnson
  • King Kong
    Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges and Hammond Peek
  • Memoirs of a Geisha
    Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Rick Kline and John Pritchett
  • Walk the Line
    Paul Massey, D.M. Hemphill and Peter F. Kurland
  • War of the Worlds
    Andy Nelson, Anna Behlmer and Ronald Judkins

Best Visual Effects

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
    Dean Wright, Bill Westenhofer, Jim Berney and Scott Farrar
  • King Kong
    Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers and Richard Taylor
  • War of the Worlds
    Dennis Muren, Pablo Helman, Randy Dutra and Daniel Sudick

Best Writing (Adapted Screenplay)

  • Brokeback Mountain
    Larry McMurtry and Diana Ossana
  • Capote
    Dan Futterman
  • The Constant Gardner
    Jeffrey Caine
  • A History of Violence
    Josh Olson
  • Munich
    Tony Kushner and Eric Roth

Best Writing (Original Screenplay)

  • Crash
    Paul Haggis [Story and Screenplay] and Bobby Moresco [Screenplay]
  • Good Night, and Good Luck
    George Clooney [Screenplay] and Grant Heslov [Screenplay]
  • Match Point
    Woody Allen [Screenplay]
  • The Squid and the Whale
    Noah Baumbach [Screenplay]
  • Syriana
    Stephen Gaghan [Screenplay]
ACADEMY AWARDS®, OSCAR(S)®, OSCAR NIGHT™ and OSCAR® design mark are the trademarks and service marks, and the OSCAR© statuette the copyrighted property, of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.
This site is neither endorsed by nor affiliated with the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Academy Awards Nominations List Courtesy of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.