37th Annual Academy Awards Nominations (1965)

©A.M.P.A.S.®
©A.M.P.A.S.®
  • Date of Ceremony: Monday, April 5, 1965
  • For films released in: 1964

Here is a complete list of nominations for the 37th Annual Academy Awards.

And the nominees are:

Best Picture

  • Becket
    Hal B. Wallis [Producer]
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
    Stanley Kubrick [Producer]
  • Mary Poppins
    Walt Disney [Producer] and Bill Walsh [Producer]
  • My Fair Lady
    Jack L. Warner [Producer]
  • Zorba the Greek
    Michael Cacoyannis [Producer]

Best Directing

  • Becket
    Peter Glenville
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
    Stanley Kubrick
  • Mary Poppins
    Robert Stevenson
  • My Fair Lady
    George Cukor
  • Zorba the Greek
    Michael Cacoyannis

Best Actor

  • Becket
    Richard Burton
  • Becket
    Peter O'Toole
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
    Peter Sellers
  • My Fair Lady
    Rex Harrison
  • Zorba the Greek
    Anthony Quinn

Best Actress

  • Marriage Italian Style
    Sophia Loren
  • Mary Poppins
    Julie Andrews
  • The Pumpkin Eater
    Anne Bancroft
  • Seance on a Wet Afternoon
    Kim Stanley
  • The Unsinkable Molly Brown
    Debbie Reynolds

Best Actor in a Supporting Role

  • Becket
    John Gielgud
  • The Best Man
    Lee Tracy
  • My Fair Lady
    Stanley Holloway
  • Seven Days in May
    Edmond O'Brien
  • Topkapi
    Peter Ustinov

Best Actress in a Supporting Role

  • The Chalk Garden
    Dame Edith Evans
  • Hush...Hush, Sweet Charlotte
    Agnes Moorehead
  • My Fair Lady
    Gladys Cooper
  • The Night of the Iguana
    Grayson Hall
  • Zorba the Greek
    Lila Kedrova

Best Art Direction (Black-and-White)

  • The Americanization of Emily
    George W. Davis [Art Direction], Hans Peters [Art Direction], Elliot Scott [Art Direction], Henry Grace [Set Decoration] and Robert R. Benton [Set Decoration]
  • Hush...Hush, Sweet Charlotte
    William Glasgow [Art Direction] and Raphael Bretton [Set Decoration]
  • The Night of the Iguana
    Stephen Grimes
  • Seven Days in May
    Cary Odell [Art Direction] and Edward G. Boyle [Set Decoration]
  • Zorba the Greek
    Vassilis Fotopoulos

Best Art Direction (Color)

  • Becket
    John Bryan [Art Direction], Maurice Carter [Art Direction], Patrick McLoughlin [Set Decoration] and Robert Cartwright [Set Decoration]
  • Mary Poppins
    Carroll Clark [Art Direction], William H. Tuntke [Art Direction], Emile Kuri [Set Decoration] and Hal Gausman [Set Decoration]
  • My Fair Lady
    Gene Allen [Art Direction], Cecil Beaton [Art Direction] and George James Hopkins [Set Decoration]
  • The Unsinkable Molly Brown
    George W. Davis [Art Direction], Preston Ames [Art Direction], Henry Grace [Set Decoration] and Hugh Hunt [Set Decoration]
  • What a Way to Go!
    Jack Martin Smith [Art Direction], Ted Haworth [Art Direction], Walter M. Scott [Set Decoration] and Stuart A. Reiss [Set Decoration]

Best Cinematography (Black-and-White)

  • The Americanization of Emily
    Philip H. Lathrop
  • Fate Is the Hunter
    Milton Krasner
  • Hush...Hush, Sweet Charlotte
    Joseph Biroc
  • The Night of the Iguana
    Gabriel Figueroa
  • Zorba the Greek
    Walter Lassally

Best Cinematography (Color)

  • Becket
    Geoffrey Unsworth
  • Cheyenne Autumn
    William H. Clothier
  • Mary Poppins
    Edward Colman
  • My Fair Lady
    Harry Stradling Sr.
  • The Unsinkable Molly Brown
    Daniel L. Fapp

Best Costume Design (Black-and-White)

  • A House Is Not a Home
    Edith Head
  • Hush...Hush, Sweet Charlotte
    Norma Koch
  • Kisses for My President
    Howard Shoup
  • The Night of the Iguana
    Dorothy Jeakins
  • The Visit
    René Hubert

Best Costume Design (Color)

  • Becket
    Margaret Furse
  • Mary Poppins
    Tony Walton
  • My Fair Lady
    Cecil Beaton
  • The Unsinkable Molly Brown
    Morton Haack
  • What a Way to Go!
    Edith Head and Moss Mabry

Best Documentary (Feature)

  • The Finest Hours
    Jack Le Vien
  • Four Days in November
    Mel Stuart
  • The Human Dutch
    Bert Haanstra
  • Jacques-Yves Cousteau's World without Sun
    Jacques-Yves Cousteau
  • Over There, 1914-18
    Jean Aurel

Best Documentary (Short Subject)

  • 140 Days under the World
    Geoffrey Scott and Oxley Hughan
  • Breaking the Habit
    Henry Jacobs and John Korty
  • Children Without
    Charles Guggenheim
  • Kenojuak
    National Film Board of Canada
  • Nine from Little Rock
    Charles Guggenheim

Best Short Subject (Cartoon)

  • Christmas Cracker
    National Film Board of Canada
  • How to Avoid Friendship
    William L. Snyder
  • Nudnik #2
    William L. Snyder
  • The Pink Phink
    David H. DePatie and Friz Freleng

Best Short Subject (Live Action)

  • Casals Conducts: 1964
    Edward Schreiber
  • Help! My Snowman's Burning Down
    Carson Davidson
  • The Legend of Jimmy Blue Eyes
    Robert Clouse

Best Film Editing

  • Becket
    Anne Coates
  • Father Goose
    Ted J. Kent
  • Hush...Hush, Sweet Charlotte
    Michael Luciano
  • Mary Poppins
    Cotton Warburton
  • My Fair Lady
    William Ziegler

Best Foreign Language Film

  • Raven's End
  • Sallah
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Woman in the Dunes
  • Yesterday, Today and Tomorrow

Best Music (Score - substantially original)

  • Becket
    Laurence Rosenthal
  • The Fall of the Roman Empire
    Dimitri Tiomkin
  • Hush...Hush, Sweet Charlotte
    Frank DeVol
  • Mary Poppins
    Richard M. Sherman and Robert B. Sherman
  • The Pink Panther
    Henry Mancini

Best Music (Scoring of Music - adaptation or treatment)

  • A Hard Day's Night
    George Martin
  • Mary Poppins
    Irwin Kostal
  • My Fair Lady
    Andre Previn
  • Robin and the 7 Hoods
    Nelson Riddle
  • The Unsinkable Molly Brown
    Robert Armbruster, Leo Arnaud, Jack Elliot, Jack Hayes, Calvin Jackson and Leo Shuken

Best Music (Song)

  • Dear Heart "Dear Heart"
    Henry Mancini [Music by], Jay Livingston [Lyrics by] and Ray Evans [Lyrics by]
  • Hush...Hush, Sweet Charlotte "Hush...Hush, Sweet Charlotte"
    Frank DeVol [Music by] and Mack David [Lyrics by]
  • Mary Poppins "Chim Chim Cher-ee"
    Richard M. Sherman [Music and Lyrics by] and Robert B. Sherman [Music and Lyrics by]
  • Robin and the 7 Hoods "My Kind of Town"
    James Van Heusen [Music by] and Sammy Cahn [Lyrics by]
  • Where Love Has Gone
    James Van Heusen [Music by] and Sammy Cahn [Lyrics by]

Best Sound

  • Becket
    Shepperton Studio Sound Department and John Cox [Sound Director]
  • Father Goose
    Universal City Studio Sound Department and Waldon O. Watson [Sound Director]
  • Mary Poppins
    Walt Disney Studio Sound Department and Robert O. Cook [Sound Director]
  • My Fair Lady
    Warner Bros. Studio Sound Department and George R. Groves [Sound Director]
  • The Unsinkable Molly Brown
    Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department and Franklin E. Milton [Sound Director]

Best Sound Effects

  • Goldfinger
    Norman Wanstall
  • The Lively Set
    Robert L. Bratton

Best Special Visual Effects

  • 7 Faces of Dr. Lao
    Jim Danforth
  • Mary Poppins
    Peter Ellenshaw, Eustace Lycett and Hamilton Luske

Best Writing (Screenplay - based on material from another medium)

  • Becket
    Edward Anhalt
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
    Stanley Kubrick, Peter George and Terry Southern
  • Mary Poppins
    Bill Walsh and Don DaGradi
  • My Fair Lady
    Alan Jay Lerner
  • Zorba the Greek
    Michael Cacoyannis

Best Writing (Story and Screenplay - written directly for the screen)

  • Father Goose
    S.H. Barnett [Story by], Peter Stone [Screenplay by] and Frank Tarloff [Screenplay by]
  • A Hard Day's Night
    Alun Owen
  • One Potato, Two Potato
    Orville H. Hampton [Story and Screenplay by] and Raphael Hayes [Screenplay by]
  • The Organizer
    Agenore Incrocci, Furio Scarpelli and Mario Monicelli
  • That Man from Rio
    Jean-Paul Rappeneau, Ariane Mnouchkine, Daniel Boulanger and Philippe De Broca
ACADEMY AWARDS®, OSCAR(S)®, OSCAR NIGHT™ and OSCAR® design mark are the trademarks and service marks, and the OSCAR© statuette the copyrighted property, of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.
This site is neither endorsed by nor affiliated with the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Academy Awards Nominations List Courtesy of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.